Mýty o triedenie odpadu

Triedenie odpadu je takmer samozrejmosťou, ktoré chránia prírodu. Veľké chyby nám potom zbytočne pridávajú prácu, ako je potrebné zbytočné oddeľovaním vrchnákov od fliaš a starostlivé vymývaním téglikov. Ako teda triediť správne? Omylom je potrebné to, že drobné elektro dávame do zmesového odpadu. Starý telefón, notebook, elektronické hračky či žehličky patrí do červeného kontajnera Asekol. Pri rozklade spotrebičov uložených na skládke totiž dochádza k veľkému úniku nebezpečných látok. Spotrebiče z červených kontajnerov putujú priamo na špeciálnu linku, kde sa potom bezpečne rozoberú a až z 90% sa recyklujú.

Vedľa elektroniky papier či zubné pasty

Ruličky od toaletného papiera a papierové obaly od vajíčok sú síce vyrobené z papiera, ale tento materiál bol už toľkokrát recyklovaný, že jeho ďalšie spracovanie už vôbec nie je možné. Vyhoďte ho preto radšej do zmesového odpadu alebo nádoby na bioodpad. Do klasickej popolnice z hygienických dôvodov patrí napríklad aj posmrkané papierové vreckovky. To isté platí aj pre detské plienky, na ktoré by preto mal byť špeciálny kontejner.Tuba od zubnej pasty aj obaly od zemiakových lupienkov nepatrí do plastov, obaly od zubných pást totiž nie sú úplne plastové. V tube je vrstva hliníka, a preto patrí do zmesového odpadu. Obal od chips má vnútornú stranu striebornú. Pokiaľ má obal na sebe symbol trojuholníka s číslom 5 a písmenami PP, je možné ho bez obáv vyhodiť do plastov, ak nie, patrí potom do zmesového odpadu.

Zrkadlá a plastové fľaše

Rozbilo sa vám zrkadlo a chcete dať črepy do kontajnera na sklo? Rovnako ako v prípade obalu od zubnej pasty ale obsahuje vrstvu kovu, preto musia putovať do zmesového odpadu alebo do zberného dvora. Plastové fľaše nie je potrebné pred vhodením do plastov zbaviť viečok. Uzávery a etikety nie je už nutné od fliaš oddeľovať, odstraňujú sa pri drvení a pranie materiálu. Nie je taky nevyhnutné odstraňovať z papierov kancelárske kovové svorky, pretože je v papierňach z papiera vyberú magnetické separátory. Nie je nutné ani vymývanie téglikov od jogurtov, margarínov a nátierok. Plast sa po dotřídění a následnom rozdrvení perie a zbaví sa zvyškov potravín a nečistôt. Zbežným vypláchnutím kelímku určite nič nepokazíte a zbavíme ho zápachu.