Ako spoznať, že s telom nie je niečo v poriadku?

Najmä v období menopauzy žena spoznáva, že s ňou nie je niečo v poriadku. Hormóny sú doslova ako splašené, sú v takzvanej nerovnováhe, čo môže stáť za leckterým problémy. Prezraďme si preto, čo taká hormonálna nerovnováha spôsobuje a čo konkrétne môže mať na svedomí.

Výkyvy váhy

Dôsledkom hormonálnej nerovnováhy môžu byť tiež výkyvy váhy čiže inými slovami kolísanie telesnej hmotnosti. Ak ste v poslednej dobe zaznamenali, že vaša váha je doslova ako splašená, pravdepodobne sa aj vy stretávate s hormonálnou nerovnováhou. Mám na mysli najmä nekonečné priberanie, ale na druhú stranu tiež viditeľnú stratu kilogramov behom chvíľky. V súvislosti s výkyvmi váhy dochádza tiež k neprimeranému hladu, k zápche, môže dôjsť taktiež k suchej koži alebo k neutichajícímu pocitu únavy.

Problémy s vlasmi

Ak to s vašimi hormónmi nie je práve v poriadku, dôjde tiež k problémom s vlasmi, respektíve dôjde k rednutiu vlasov, ktoré je až neprimerané bohužiaľ. Pokiaľ sa k hormonálnej nerovnováhe pridá ešte stres a celková psychická nepohoda, je zrazu problém na svete.

Nespavosť, kruhy pod očami

Ako spoznať, že s vaším telom nie je niečo v neporiadku? Hormonálna nerovnováha sa prejavuje okrem iného aj tým, že nevyzeráte zrovna pôsobivo po ranu. Máte viditeľné kruhy pod očami, pretože už nejaký ten piatok trpíte nespavosťou. So zhoršeným spánkom ide ruka v ruke tiež nezvyčajné potenie počas noci, čo vedie k zvýšenému pocitu stresu.

V súvislosti so spánkom, respektíve zlým spánkom a nespavosťou, sa spája ďalší symptóm hormonálnej nerovnováhy. Je ním únava, ktorá je už nejaký ten piatok doslova neutíchajúci. Za únavou stojí hormón zvaný kortizol, ktorý sa produkuje v nadobličkách a ktorý je okrem iného tiež stresovým hormónom. Ak nejaký ten piatok už pociťujete únavu, ak sa však dobre stravujete a spíte dostatočne dlho, asi potrebujete naprostý reštart.